Guest bloggingas – svečio įrašai tinklaraštyje

guest blogging - svečio įrašai

Prieš kelias dienas pradėjau dar vieną guest bloggingo kampaniją – įvairiems SEO tinklaraščiams pradėjau rašyti straipsnius apie tai, ką išmanau labai gerai – SEO tekstų rašymą. Po kiekvienu straipsniu parašau kelis sakinius apie save – aš esu Marius, patyręs blogeris ir SEO išmanantis konsultantas, dirbu Rašytojas.lt vykdomuoju rašytoju. Nors įrašai rašomi tikrai ne dėl kažkokių SEO sumetimų, sulaukiau priekaištų, kad taip darausi reklamą.

TAIP, taip darausi sau reklamą. Tik kai kurių lietuvių galvoms to nesuprasti. Užsienyje ši praktika jau seniai yra sėkmingai taikoma, ir net paties Google netiesiogiai skatinama. Tai vadinamasis Guest Blogging, lietuviškai – svečio įrašas tinklaraštyje. Populiariausi pasaulio blogeriai rašo įrašus į kairę ir dešinę, o apačioje yra pristatomi su nuoroda į savus projektus. Kartais nuoroda net dedama ne ant tikslaus tinklaraščio ar įmonės, kurioje rašytojas dirba, pavadinimo, bet tiesiai ant raktinio žodžio. Ir niekam tai neužkliūna! Tik ne pavidoliams lietuviams. Palikim lietuviams jų ydas ir įsitikinimus ir bandykim paaiškinti, kas tai yra.

Svečio įrašas tinklaraštyje yra puikus būdas paįvairinti rutiną ir gauti kokybiško turinio šiek tiek kitu kampu. Užsienyje tinklaraščiai turi nemažai sunkumų prisikviesti geriausius pasaulio blogerius, kad šie parašytų straipsnį jiems. Lietuvoje situacija priešinga – pasiūlius nemokamo turinio, esi pasiunčiamas na*x*mo. 🙂

Svečio įrašas paprastai yra nemoderuojamas. Su autoriumi pozicija nėra derinama, todėl svečio įrašai yra gana subjektyvū. Autorius yra paprašomas labai nereklamuoti savų projektų, apsiriboti 1-3 išeinančiomis nuorodomis. Paprastai nuorodos veda ne į kliento, o į savus tinklaraščio įrašus. Labai sveikintini yra straipsnių ciklai. Jais galima sudominti skaitytojus, priversti juos laukti tam tikro žymaus autoriaus tekstų.

Nauda yra visada abipusė. Kas jos gauna daugiau priklauso nuo tinklaraščių specifikos ir reputacijos. Nauda pamatuojama vadovaujantis keliais kriterijais:

  • Autoriaus reputacija. Jei tinklaraštyje populiarus autorius rašo savo mintis ir įžvalgas, reiškia tinklaraštis nusipelno pakankamai didelės pagarbos. Lietuviškas paaiškinimas: pabandykite prikalbinti Rokiškį Rabinovičių, Užkalnį, Račą, ar Džiugą Paršonį parašyti straipsnį savo blogui apie gyvenimą, ir suprasite, ar jūsų tinklaraštis rimtas, ar ne. 
  • Blogo reputacija. Jei tinklaraštis turi gerą reputaciją ir didelį skaitytojų ratą, populiarūs blogeriai noriai dalinasi savo straipsniais, taip siekdami padidinti savo žinomumą ir praplėsti auditoriją. 
  • Abipusė nauda. Blogas gauna įdomaus turinio, kurio negali pasiruošti pats. Svečiai rašytojai gauna papildomą žinomumą ir auditoriją, kurios savo jėgomis negalėtų surinkti. 
  • Blogo atgaivinimas. Čia turbūt daugiau yra lietuviška situacija, kai blogai miršta pragyvenę vidutiniškai metus laiko, nes jų autoriai nebeturi laiko rašyti. Tada į pagalbą pasikviečiami svečiai rašytojai, kurie gali atgaivinti blogą, susigrąžinti seniai prarastus prenumeratorius. Užsienyje šis būdas nėra labai dažnas. Tiesą sakant, neteko tokio atvejo matyti. Greičiausiai populiarūs blogeriai yra panaudojami pašlijusiai reputacijai ir sumažėjusiai auditorijai atgaivinti. 

Lietuvoje svečio įrašai nėra itin vertinami. Jiems iš karto priklijuojama etiketė – REKLAMA. Toks jausmas, kad visi Lietuvos blogeriai turėtų reklamuoti save ne per tekstą, kurie jie gali parašyti, bet per Google Adwords, kas laikoma itin normalia praktika…

Svečio įrašai yra labai vertingi tiek reklamos, tiek SEO požiūriu. Įdomiausia tai, kad SEO ekspertai rekomenduoja svečio įrašus ir korporatyviniuose (įmonės) tinklaraščiuose, kuriuose išskirtinai pateikiama vienos įmonės pozicija. Galima tik įsivaizduoti, kaip Tele2 blogas publikuoja Omnitel atstovo parengtą informaciją. Aišku, toks pavyzdys vargu, ar yra įmanomas Lietuvoje, nors užsienyje ne itin žymūs SEO blogai publikuoja žymių SEO guru, kurie taip pat valdo ir konkuruojančias įmones, įrašus. Tai lyg mažo autoserviso bloge atsirastų įrašas, kurį parengė Renault techninio serviso meistrai. Iš esmės jie yra konkurentai, tačiau kiek kitokio kalibro…

Svečio įrašų nereikia bijoti. Tiesiog nuorodą į autoriaus puslapį padaryti atsidarančią naujame lange. Vien tik svečių pagalba galima atgaivinti nemažai įdomių blogų ir iniciatyvų. Tereikia tik panorėti. Aš, pavyzdžiui, noriu…

„Kitos“ nemokamos blogofermos

Dažnai Lietuvos ir pasaulio blogeriai rašo apie geriausias blogofermas, kuriose visi gali susikurti savo blogą nemokamai ir pasinaudoti jų privalumais saviraiškai. Paprastai yra pateikiamas geriausiųjų penketukas: Pirmoje vietoje dažniausiai būna WordPress.com, antroje – Blogger.com, trečioje karaliauja Tumblr.com, ketvirtas – LiveJournal.com, o penktas – Posterous.com. Aišku, jie susimaišo vietomis, bet penketukas lieka tas pats.

Kokios yra dar kitos alternatyvos? Kur dar galima susikurti tinklaraštį nemokamai? Pateikiu net 10 puikių ir visiškai nemokamų vietų, kur galima susikurti blogą bet kokia tema (yra nemažai tematinių blogofermų, bet apie jas – kitą kartą…)

Xanga.com – didžiulė blogerių bendruomenė, kurioje yra ir lietuvių. Blogai kuriami gana paprastai, tačiau ir funkcijų nėra labai daug. Jei domina tik bloginimas, o ne komerciniai projektai – puikus pasirinkimas.

Blogoak.com – labai įdomus projektas, kuriame blogai kuriami iš karto su trijais domenais – blogoak.com,soonin.com ir lastsee.com. Valdymas gana painus, tačiau patyrę blogeriai susigaudys kas ir kaip valdoma.

Blog.co.uk – Didžiosios Britanijos tinklaraščių bendruomenė, kurioje galima kurtis blogus ir lietuviškai. Čia taip pat vykdomas ir moderavimas, tad labai šiukšlinti nepatartina, kaip ir visuose kituose bendruomenės pagrindu veikiančiuose tinklaraščiuose.

Publr.com – itin paprasta blogoferma, kuri labai panaši į Tumblr, nes čia galima publikuoti ir perpublikuotikituose puslapiuose randamą informaciją specialaus naršyklės įskiepio pagalba.

Typepad.com – ši blogoferma kažkada buvo išties galinga ir pranašesnė nei Blogger.com, bet… tapo mokama. Ilgus metus ji buvo prieinama tik už pinigus, tokia išliko ir dabar, tačiau ji vis dar leidžia kurti ir nemokamustinklaraščius. Ši paslauga vadinasi TypePad Micro – leidžia nedaug funkcijų ir turi vos du dizaino šablonus.

Blog.com – ši blogoferma jau turėtų po truputėlį pakeisti Posterous.com visuose penketukuose, nes veikiaWordpress MU sąsaja. Tiesa, joje rodoma reklama. Galimybė kurit kiek tik nori WP blogų su viena paskyra. Puikus įrankis.

Blogetery.com – dar viena moderuojama WP pagrindu veikianti blogoferma. Keista, bet man nepavyko jos išbandyti, nes IP užbanintas. Įtariu tai mano interneti tiekėjo IP kažkam neįtiko…

Tblog.com – itin paprasto naudojimo ir mažai funkcijų turinti blogoferma. Nelabai tradicinės struktūros, nes nėra nuorodų į pavienius įrašus. Tai sudėtinga esant tokioms paieškos sistemų reikalavimams geram ir kokybiškam turiniui.

Weebly.com – tai iš tikrųjų interneto puslapių kūrimo įrankis, kurio viena iš funkcijų yra tinklaraštis. Taigi, blogus galima kurti ir ten, nors šio puikaus įrankio paskirtis – smulkaus verslo puslapiai.

Blogster.com – dar viena interneto bendruomenė, veikia Facebook registracija. Blogai čia turi būtibendruomeniški, siekti būti komentuojami.

Pateikiau dar 10 alternatyvų tiems pagrindiniams. Gera žinia SEO blogų kūrėjams. Visuose išvardintuose bloguose išorinės nuorodos yra „do follow“ 🙂 Pats išbandžiau… Taigi, pirmyn, blogeriai. Alternatyvų yra pakankamai daug, tereikia tik jomis pasinaudoti.

Tinklaraščių akcija! Mėgstamiausių marškinėlių užrašai

Ech, kaip pasiilgau Lietuvos blogerių subruzdimo… Seniau dalayvaudavo visokios blogerių akcijose ir net „mytuose“, dabar kažkaip visi aprimę – turbūt visi susirado darbus arba jau rašo už pinigus…

Bet atėjo ruduo ir vėl nusimato subruzdimas… Netyčia užtikau tinklaraštį laimeskudikis.lt, kuris organizuoja naują blogerių akciją – „mėgstamiausi marškinėliai“ su šmaikščiu užrašu. Akcijos esmė – parodyti pasauliui, kurie marškinėliai iš spintos yra mieliausi, o užrašas ant jų šmaikščiausias. Nors tinklaraštis ir moteriškas, neatsispyriau pagundai ir aš pasireklamuoti savo rūbelius.

Pristatau vis dar kartais nešiojamus savo bernvakario marškinėlius. Juos gavau iš savo draugų per bernvakarį 2007 metais gegužės pradžioje, kai buvau tampomas per visą Lietuvą su rožiniais antrankiais prie rankos prirakintu lagaminu.

Renginyje Šilutėje tą dieną miestiečiai stebėjosi ne tik Valinskienės koncertu,
bet ir grupele apgirtusių, juodai apsirėdžiusių jaunuolių…
Štai taip šie marškinėliai atrodo dabar (katytė Mielė į kadrą įlindo atsitiktinai, nes niekaip nepasitraukė nuo sofos):
Reversas

Aversas
Kas nesupranta anglų kalbos, pasistengsiu kuo mandagiau išversti. Ant krūtinės puikuojasi užrašas „I shaved my balls for this?“ – „Negi dėl to nusiskutau savo kiaušus?“ (turima omenyje vestuves ir vedybinį gyvenimą). Ant nugaros – „Marius +3**69096970 Game Over“. Ten iš tikrųjų buvo toks tikras telefono numeris, kurį visą tą dieną buvau pasiekiamas. „Gave Over“ reiškia „Žaidimo pabaiga“. Labai mieli marškinėliai, su kuriais esu padaręs dar pora įspūdingų nuotraukų 🙂
Pavyzdžiui tokia su 2 metrų ilgio rimbu ant kaklo 🙂 
Visus Lietuvos blogerius kviečiu prisijungti prie originalių marškinėlių akcijos ir savo apleistuose tinklaraščiuose vėl parašyti bent vieną įrašą su savo marškinėliais ir jų nuotraukomis.

Naujas blogų agregatorius

Lietuvos blogosfera turi naują ambicingą projektą – Poko.lt, kurio tikslas – surinkti visus Lietuvos blogų įrašus. Kaip jiems sekasi? Gana neblogai, nes šiuo metu jau renka įrašus iš beveik 700 tinklaraščių, o savo duombazėjau jau saugo keliasdešimt tūkstančių įrašų nuorodų.

Pasiūlyti savo tinklaraštį gali bet kas. Nereikia net registruotis.

pokolt

Poko.lt taip pat matuoja ir tinklaraščių populiarumą pagal dalinimąsi socialiniuose tinkluose. Keista praktika, nes tai nėra panašu į bet kurį kitą socialinių žymų portalą (pavyzdžiui, Zynios.lt ar Topix.lt)

Šiaip ar taip, jei dar jūsų blogo ten nėra, būtinai įrašykite Šypsena

Populiariausi Lietuvos blogai – mirę

Neseniai viena mergina Facebooke paklausė, kokie dabar Lietuvoje tinklaraščiai yra populiariausi. Sutrikau… Kaip pamatuoti blogo populiarumą? Lankytojų skaičiumi? Autoriaus žinomumu? Prenumeratorių skaičiumi?

Lankytojų skaičiaus niekas nežino, nes tinklaraščių autoriai savo Google Analytics duomenimis tikrai nesidalina. Tai kad ir nereikia, nes tai – konfidenciali informacija…

Autorius paprastai būna žinomas tam tikrai sričiai, tad jo žinomumas irgi labai slidus reikalas.

ilsekis-ramybejePrenumeratorių skaičius rodo, kiek yra susidomėjusių pačiu tinklaraščiu, o ne atskirais įrašais. Be to yra pateikiamas viešai prenumeratorių skaičius tokiame puslapiukyje Loger.lt, kuris atrodo truputį apleistas…

Deja, Loger.lt – vienintelė mūsų viltis, nors ir ne tobula (ne visi blogai naudoja FeedBurner RSS peradresavimo sistemą). Pasižiūrim į TOP10. O blogerių dievai! pirmoje vietoje – miręs blogas! Reikia pasitikslinti, ar kiti ne mirę?

1. Nezinau.lt – tinklaraštis, kuris oficialiai pasiskelbė apie neberašymą, ir toliau kartais kažką parašo. Pagal įrašus matyti, kad kartais autorius gauna užsakymų iš reklamos davėjų. Nėra ko čia smerkti, nes jei tik moka – tik imk, bet dėl to laikyti šį tinklaraštį populiariausiu Lietuvoje tikrai negalima… LEISGYVIS

2. Radiocool.lt – blogas aktyvus ir nuolatos atnaujinamas, kartais net po kelis kartus per dieną. Rašo apie įvairius technologinius ir telekomunikacijų reikaliukus. Netgi nuosavą forumą turi. AKTYVUS!

3. Marketer.lt – specifinis tinklaraštis apie Lietuvos ir pasaulio interneto verslą, interneto vartojimą, socialinius tinklus. Atnaujinamas pora trejetą kartų per mėnesį. PUSGYVIS.

4. Zudykreklama.lt – kažkada jis buvo populiarus, dabar ten – keli originalių reklamų video ir JOKIO turinio. MIRĘS

5. Racas.lt – asmeninis politikos apžvalgininko ir žinomo žurnalisto Artūro Račo tinklaraštis, kuriame jis labai kritiškai reaguoja į Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius dalykus taip sutraukdamas labai daug komentuotojų. Pats moderuoja jam nepatinkančius komentarus tuo sukeldamas dar papildomų audrų. Blogas atnaujinamas kelis kart per savaitę. GYVAS.

6. Dansu.lt – kelių reklamos specialistų rašomas tinklaraštis apie reklamą ir verslą. Kartais sukelia nemažai diskusijų. Atnaujinamas kelis kartus per mėnesį, matosi, kad orientuojamasi ne į kiekybę, o į kokybę. GYVAS.

7. http://eziukasvilniuje.blogas.lt – asmeninis Domanto Širvinsko tinklaraštis apie Vilniaus miestą, jame vykstančius renginius, įvykius, meną ir t.t. Paskutinis įrašas – birželio mėnesį, taigi jau pusę metų, kaip niekas jame nerašo. O gal ir daugiau neberašys… MIRĘS.

8. http://karolis.pocius.lt – asmeninis Karolio Pociaus tinklaraštis apie technologijas. iki pernai gruodžio atnaujinamas gan dažnai. Rašo apie įvairias interneto ir mobiliasias technologijas. Kažkodėl visą gruodį nėra nė vieno įrašo – net pasveikinimo su naujaisiais metais… Tikiuosi, kad Karolis visą gruodį paprasčiausiai atostogauja ir jau rytoj kažką parašys. Kol kas dedu statusą PUSGYVIS.

9. g-taskas.lt – Tinklaraštis apie meną ir kultūrą, kurį rašo reklamos specialistas Paulius Rymeikis ir kiti autoriai. Jie taip pat priima ir pavienių autorių įrašus, taip kad šį tinklaraštį galima vadinti kolektyviniu, kaip ir Dansu.lt. Atnaujinamas kelis kartus per savaitę. AKTYVUS!

10. http://cafe.blogas.lt – Asmeninis Justino Beinoriaus blogas. Justinas pamalonino įrašu sausį po … 10 mėnesių pertraukos. Taip paskutinis įrašas buvo 2010-jų vasarį. Šis blogas nieko bendro su CoffeInn veikla neturi. MIRĘS.

Štai toks mūsų skaitomiausių blogų dešimtukas. Tai jau tampa bloga mada – mirę lietuviški puslapiai, kurių idėjos buvo geros, bet autoriams pritūko dvasios nors palaikyti rusenančią blogo gyvybę atsitiktiniu įrašu bent kartą per mėnesį. TOP10 gyvi ir aktyvūs yra tik 4 tinklaraščiai – mažiau nei pusė.

O gal reikėtų patobulinti Loger.lt sistemą įvedant moderavimo galimybes? Gal tada pasimatytų realesnis vaizdas?

Po tinklaraštį į laisvą domeną!

domainaiNemažai žmonių turi nusipirkę savo domenus, moka už jų palaikymą ir tikisi pelningai parduoti. Gal ir neblogas verslas, tačiau tokius domenus galima parduoti dar pelningiau, jei juose būtų bent kažkokie puslapiai, kuriuos pasiekia Google paieškos robotas. Tokiu būdu puslapis gauna keletą nuorodų iš įvairiausių automatinių puslapių generatorių ir per metus galima pasididinti net Page Rank, kurio paisoma derintis dėl kainos. Na, nebent domenas nėra raktažodis ir jis bus naudojamas tik el. paštui…

Noriu pasidalinti informacija, kaip turimus domenus įkinkyti darbui. Tereikia tik “užkurti” tinklaraštį po domenu ir kas kartą jį papildyti nauja informacija. Nereikia jokio serverio, jokių programavimo žinių – visa tai lengviausiai padaroma naudojantis nemokamomis blogofermomis.

Savo domenams panaudojau tris skirtingas blogofermas, kad įsitikinčiau, kaip tai veikia ir kuria paprasčiausiai naudotis.

Pirmiausiai pradėkime nuo to, kaip tai veikia. Savo domeną turbūt laikote kur nors Serveriai.lt ar Hostex.lt ar kitose talpinimo ir vardų registravimo tarnybose. Puiku, ten ir laikykite. Jums ten reikės užeiti norint pakeisti IP adresą, kurį suteiks nemokama blogoferma. Tiesiog reikia surasti savo domeno DNS zonos nustatymus ir A tipui priskirti nurodytąjį IP.

hostex-valdymas

Nustačius IP, reikės palaukti kurį laiką, kol puslapys rodys normaliai.

Pasižiūrėkime, kaip tai daroma trijose skirtingose blogofermose – Posterous.com, Tumblr.com ir Blogger.com (WordPress.com dėl kai kurių savybių net nesvarsčiau bandyti).

Blogger.com sukuriame naują blogą, ir meniu einame į Settings>Publishing. Ten matome Switch to: Custom domain. Šioje srityje mums pasiūloma pirkti savo domeną . Spaudžiame nuorodą Switch to advanced settings ir ten įvedame turimą domeną. Tada spaudžiame Save settings. Toliau pažymime, kad būtų peradresuojama į www.domenas.lt. Būtina paskaityti instrukciją, kurioje nurodyti IP adresai, į kuriuos reikia pakeisti esamus A tipo IP adresus. Iš viso jų yra 4. Taip įsivedžiau savo domeną www.tarande.lt.

Blogger.com turi sudėtingiausią savo domeno įvedimo valdymą, palyginus su Tumblr ir Posterous, tačiau pačios blogofermos savybės lenkia minėtąsias blogofermas. Apie tai jau rašiau ieškodamas tinkamiausios blogofermos asmeniniams dienoraščiams.

Posterous.com tinklaraštį susikurti tikrai paprasta. Nustačius viską naujajame tinklaraštyje reikia užsukti į Settings skyrelį ir Setup a custom domain I already own įvesti savo domeną be jokių www. Uždedame varnelę šalia Verify name server (recommended) ir viskas, jūsų tinklaraštis turi naują domeną. IP adresą galite rasti paaiškinimuose. Primenu, kad įvedant savo domeną į Posterous.com IP jau turi būti pakeistas pas jūsų domeno tiekėją. Taip dabar galite matyti seku.lt.

Tumblr.com domeno įvedimas irgi labai paprastas. Tereikia prisijungus prie redagavimo spausti Customize nuorodą ir ten Info skiltyje pažymėti varnelę šalia Use a custom domain name ir patestuoti. Instrukcijoje taip pat paaiškinta, kokį IP adresą reikia nusistatyti. Taip paprastai pasaulį išvydo zymek.lt.

Visa tai užtruko valandą laiko, tereikia tik prisėsti ir jūsų nenaudojamas domenas gali atgimti naujam gyvenimui. Be to yra daugiau šansų, kad tokiu pavidalu laikomas domenas patrauks galimo pirkėjo dėmesį, ko ir buvo siekta…

Kur geriausiai rašyti dienoraštį

dienoraštisGrįžtam prie tinklaraščio ištakų – asmeninių dienoraščių. Nutariau parašyti savo asmeninį dienoraštį kaip senais laikais mokykloje. Tik yra problema – nenoriu, kad jis būtų viešas. Taip pat nenoriu naudotis visokiausiomis neaiškiomis tarnybomis, kurios greičiausiai bus nupirktos arba užsilenks per artimiausius 3 metus, o jei to neatsitiks, turėsiu bent jau susimokėti už Premium paslaugas.

Ką daryti? Kur geriausiai rašyti?

Panagrinėkime kelias populiariausias nemokamas blogofermas pagal keletą svarbių dienoraščiui kriterijų.

Teksto redagavimo ypatumai

Man svarbu, kad tekstą galėčiau redaguoti laisvai su kuo mažiau HTML kodų. Pasižiūrėjau, kaip visa tai yra išsprendę 5 rimčiausi tinklaraščių įrankiai.

Posterous.com Teksto redagavimo įrankių gana nedaug – teksto dydžiai, spalva, numeravimas ir atitraukimas, formatavimo nuėmimas, aišku, pajuodinimas, perbraukimas ir nuorodų įdėjimas. Mažoka…
Tumblr.com Tas pats kaip ir Posterous, tik dar mažiau teksto tvarkymo galimybių. Tiesa, prisideda paveikslėlio įterpimo ikonėlė.
Blogger.com Čia prisideda jau geresnių funkcijų tokių kaip ksirtingas šriftas, teksto spalvinis pabraukimas, atsiranda ikonėlė “įkelti video”, taip pat yra teksto lygiavimas (kairė, dešinė, centras), citata bei klaidų tikrinimas (yra ir lietuvių kalba)
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Be pagrindinių funkcijų yra ir pora labai naudingų dalykų – kopijavimas iš Wordo ir kitokio formatuoto teksto valymas, bet visa kita tas pats. Nėra šriftų pasirinkimų.
Livejournal.com Čia naudojamas FCK Editor apribotas WYSWYG redaktorius turi tik vieną funkciją, kurios neturi visi kiti išvardinti – lentelių įterpimą. Šriftų neturi, bet dar turi ir specialių LiveJournal programėlių – apklausą ir nuorodų patobilinimą.

Deja, visi labai panašūs todėl nedideliu skirtumu nugalėjo Blogger.com. Tam laimėjimui turėjo įtakos ir tekstų publikavimas naudojant Windows Live Writer programą, kuria galima tinklaraščius publikuoti ir neinant į patį blogo administravimą. Aišku, Posterous turi tą patį su Gmailu, o Tumblr – telefonu (bet tik anglų kalba).

Privatumo nustatymai

Dienoraštis yra visiškai privatus dalykas, kurį matys tik man artimiausi žmonės ir tai tik po kurio laiko, kai jiems leisiu paskaityti savo mintis. Viešas mintis pareikšiu kitame savo bloge, tad man net nereikalinga tokia funkcija, kai viena mintis vieša, o kita – tik man. Bent jau kol kas…

Posterous.com Puslapį paslėpti nuo pašalinių galima nustatant slaptažodį. Bėda ta, kad slaptažodžiai per keletą metų pasimiršta… Aišku, kiekvieną įrašą galima nustatyti kaip privatų, bet tai kainuos pora paspaudimų, nes ši funkcija ne tame pačiame lange.
Tumblr.com Puslapio įrašai galimi ir privatūs. Taip pat yra galimybė paslėpti nuo paieškos sistemų robotų, bei išmesti iš paties Tumblr katalogo.
Blogger.com Yra galimybė nustatyti, kas matys patį blogą – visi, žmonės, kuriuos pasirenkame arba tik autoriai. Taip pat galimybė nerodyti paieškos sistemoms ir neįtraukti į Blogger.com sąrašus (taip žmonės nepatenka ir atsitiktinai).
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Kiekvieną įrašą galima apsaugoti slaptažodžiu arba padaryti privatų. Puslapio nustatymuose yra punktas “Noriu bloginti privačiai ir turinį rodyti tik žmonėms, kuriuos pasirenku pats”.
Livejournal.com Galima kiekvienam postui nustatyti, kam jį rodyti – visiems, draugams ar tik sau. Tinklaraščio nustatymuose galima numatyti, kam bus matomi įrašai automatiškai, kad kiekvieną kartą nereikėtų pasirinkinėti iš meniu. Galimybės nustatyti įrašų apribojimus paieškos sistemoms ir pačiam LJ portalui.

Čia nugalėtojai galėtų būti Blogger ir WordPress nes LiveJournal nustatymuose nevartojamas žodis “blokuoti”, bet “apriboti”. Kas tie “apribojimai”? Paieškos sistemos mato, bet… nemato? Nerizikuojam…

Foto funkcionalumas

Dienoraštis be iliustracijų – nykus ir pilkas, dėl to būtina atkreipti dėmesį į foto funkcijas. Kadangi dienoraštį rašysiu ilgai, mane domina tik tos paslaugos, kurios nuotraukas talpina pas save, o ne nukreipia į visokius Flickr, Photobucket, Picasa ir t.t., kur joms vėl iš naujo tektų nustatinėti privatumo sąlygas.

Posterous.com Foto galima įkelti po viena ir kaip galeriją. Galerija žiūrisi gan neblogai. Jei kiekvieną nuotrauką norima iliustruoti pasakojimu ir pateikti paaiškinimą, kas nuotraukoje vaizduojama, deja, to padaryti negalima. Didelė nuotrauka atsidaro gražiai, neveda į naują puslapį. Apribojimų fotografijoms nėra. Galima įkelti iš karto kelias nuotraukas.
Tumblr.com Galima vieną nuotrauką įdėti kaip įrašą. Nuotrauka gali būti iki 10 MB. Deja, daugiau foto įdėti neina, nes į tekstinį įrašą nuotrauka turi būti dedama naudojant jos viešą URL adresą.
Blogger.com Nuotraukas įdėti be jokių apribojimų galima, tačiau keliant galima pasirinkti tik po vieną. Iš karto galima pasirinkti ir kitą, tada susidaro įkėlimo eilutė (queue) . Nuotrauka įdedama tam tikrų nustatytų dydžių, tad norint įvesti dydžius ranka yra sudėtinga, nes jau reikia knaisiotis po HTML kodą. Yra galimybė po kiekviena nuotrauka įdėti nuotraukos aprašymą (caption).
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Nuotraukos įkeliamos gražiai ir paprastai. Jas bet kada galima dar kartą panaudoti iš esančios galerijos. Apribojimai failų dydžiui – net 1 GB. Tiesa, iš viso nuotraukoms suteikiama tik 3 GB vietos, tad ilgalaikiam dienoraščiui tai komplikuoja visus reikalus, ypač jei noriu įdėti daugiau nuotraukų. Po nuotrauka nesunku parašyti aprašymą, lengva keisti jos dydį tiesiog patraukiant už kampelio. Nuotrauką paspaudus atsidaro kitas langas su originalu (ne visada reikalinga, bet galima nuorodą ir nuimti).
Livejournal.com Norint įkelti paveikslėlį, pirmiausiai reikia susirasti, kur tai daroma. Nėra kažkokių apribojimų, tačiau tas paveikslėlis patalpinamas kitoje LJ funkcijoje. Didinant nuotrauką, kažkur prapuola jos kokybė. Nėra galimybės parašyti pavadinimą po nuotrauka, nors galima nustatyti per kiek pikselių tekstas bus nutolęs nuo nuotraukos kraštų iš viršaus ir šonų. Nelabai patogus naudojimas.

Nė nemirktelėjęs rinkčiausi WordPress, bet tas 3 GB limitas mane nužudo, nes savo gyvenimo akimirkas aš fiksuoju ir noriu, kad jos išliktų, net jei mano kietasis diskas sudegtų su tonomis nuotraukų. Deja, kitas pasirinkimas yra Blogger, nors ir turi trūkumų nuotraukas redaguojant internetu (Live Writer programa turi labai gražių funkcijų nuotraukoms redaguoti).

Video funkcionalumas

Šiuolaikinis dienoraštis išnaudoja visas įmanomas audivizualines priemones, tad tikrai garantuoju, kad naudosiu daug video. Į Youtube šių vaizdelių kelti nenorėčiau, nes juose pavaizduotas tik aš, pusnuogė mano žmona Vilma (paplūdimyje) ir mūsų katytė Mieliukė, plaunanti liežuviu savo intymias katiniškas vieteles (užpakalį ir uodegą). Visuomenei šie video nėra nei juokingi, nei įdomūs, nei kaip nors kitaip reikšmingi, todėl man reikalinga tokia tarnyba, kuri be fotografijų galėtų laikyti ir video.

Posterous.com Video įkeliamas gražiai, bet yra numatytas dydžio apribojimas – 100 MB. Jei vaizdeliai bus per dideli, teks naudotis video converteriu (pvz. Any Video Converter) ir susimažinti. Nepatogumas, bet kaip už neribojamą video kiekį tokią auką galima paaukoti.
Tumblr.com Galima įdėti tik 1 video į 1 įrašą, taigi tai gali būti nepatogumas. Į paprastus tekstinius įrašus video įdėti galima nebent redaguojant HTML. Prie viso to prisideda ir apribojimai. Jei 100 MB nėra baisu, tai tik 5 minutės vaizdų per dieną jau yra labai negerai.
Blogger.com Galiu dėti kelis video į įrašą. Jų dydžio apribojimas – 100 MB. Gaila tik, kad video grotuvo dydį reikia reguliuoti rankiniu būdu (po HTML kodą). Yra dar viena blogybė – video kokybė nelabai kokia.
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Špygą taukuotą. Norint įkelti video, nurodoma naudotis VideoPress widgetu už kurį reikia susimokėti pinigus – apie 60 dolerių. Worpress FAIL!
Livejournal.com Deja, čia iš viso negalima įkelti video, tik įterpiamą mediją (embedable media) – Youtube, Vimeo, Metacafe ir kt trečių šalių kodus į ten esančius vaizdelius.

Šioje vietoje laimi Posterous, kuris pranašesnis už blogger.com tik įkelto video kokybe. Posterous naudoja ne savo video konvertavimo įrankį – Zencoder – sugeba padaryti tikrai neblogus video. Pavyzdys (paspauskite ant foto ir, atsidarę didesnę iliustraciją, pamatysite akivaizdžius skirtumus):

 

Atrodo, visas reikalingiausias funkcijas apžvelgiau. Nagrinėdamas viešus tinklaraščius dar atkreipčiau dėmesį į SEO reikalus, bet čia gi dienoriaštis, kurio pats nenoriu, kad atsirastų Google ar Bing paieškose, tad pavadinimus ir URI galiu rašyti kad ir kiniškai – svarbu, kad vidinės nuorodos suveiktų.

Dabar rimčiausias reikalas – išsirinkti tą vieną blogofermą, kuri man tarnaus keletą metų o gal dar daugiau.

…ir nugalėtojas yra… Blogger.com!!! …antra vieta atitenka …Posterous.com!

Blogger.com pliusų yra tikrai nemažai:

  • redaguojamas Template ir CSS (galima pasidaryti profesionaliai atrodantį dienoraštį;
  • galimybė įsidėti valdiklius (widgets) net iš trečių šalių tiekėjų, ne vien tik iGoogle;
  • nuolat atnaujinamas redaktorius ir funkcijos (nors ir retai);
  • galimybė pridėti kitus autorius (dienoraščiui tai nelabai aktualu);
  • galimybė publikuojant naudojantis Windows Live Writer programa;
  • priklauso ir yra palaikoma Google.

Ką gi, susikursiu ten dar vieną paskyrą, padarysiu ją visiškai nematomą ir parašysiu naujajame dienoraštyje, ką išgyvenu, kuo kvėpuoju ir ką norėčiau, kad apie mane žinotų artimieji po daugelio metų…

Su tarptautine tinklaraščių diena – BlogDay!

blog-day-2010 Kaip jau ir rašiau anksčiau, tinklaraštininkai, kaip ir bet kurios kitos rimtos profesijos atstovai turi tarptautinę savo profesijos dieną – rugpjūčio 31-ją.

Prisijungiu prie tūkstančių tinklaraštininkų visame pasaulyje, švenčiančių BlogDay ir pristatau 5 tinklaraščius, kuriuos skaitau gana dažnai. Pats kadangi rašau bent 5, labai puikiai suprantu, kad reikia pateikti tik įdomius ir vertingus egzempliorius, tad jokių Mashable.com ar ReadWriteWeb.com neminėsiu – juos žino visas pasaulis…

SkaitykIT  – tinklaraštis su įvairiausių technologijų naujienosmis. Trumpi ir aiškūs tekstukai, nepersūdyti technologiniais terminais. Nauda prenumeruotojui iš tiesų nemaža, nes sužinomos paskutinės interneto technologijų naujienos bei įdomybės.

InsideSocialGames – tinklaraštis orientuotas į socialinių žaidimų naujienas. Čia perskaitau kiek uždirba MafiaWars, Farmville kūrėjai, kas kuria naujus konkuruojančius produktus, kurie socialiniai žaidimai pritaikomi mobiliosiom platformom, kokios kompanijos įsigyja mažesnes konkurentes ir t.t. Tikrai gan specifinė ir nišinė vieta, bet tuo ji ir naudinga visiems, kas domisi ne tik socialinių žaidimų triksais, bet ir už jų stovinčiais milijardiniais verslais.

Kačkis – pokero mylėtojas, kuris rašo ne apie tai, kaip pralošė ar išlošė ir su kokia ranka tai padarė, bet daugiau bendrai apie Lietuvos pokerio situaciją. Kartais jo pasisakymai būna gana kritiški, nes ne viskas su tuo pokeriu gerai Lietuvoje.

MakeUseOf.com – blogas apie įdomius puslapius. Tokio tipo blogas yra labai naudingas, nes jame pateikinėjami įvairūs  TOP3, TOP5, TOP10, TOP17 tam tikrų internetinių įrankių ir resursų. Tokie reursai ne karto padėjo greičiau surasti norimas paslaugas nei google. Be to galima pasiskaityti jų apžvalgas, o nepaminėti panašūs produktai greitai atsiranda komentaruose.

Žurnalistika Kitaip – Jūratės Ablačinskaitės tinklaraštis apie Lietuvos žiniasklaidą. Pats nuo žurnalistikos toli nenubėgau, todėl įdomu stebėti, kokiomis problemomis, nuojautomis, išvadomis ir pasvaičiojimais gyvena kolegos dabar, šiuo technologijų metu. Žiniasklaida tik dabar atranda Facebooko galią, todėl kartais šiame tinklarašytje randu labai įdomių pasvarstymų.

5 tinklaraščius paminėjau. Kaip bonusą borėčiau paminėti vieną užsienio blogą, kuris tik surenka įdomią informaciją iš kitur. Holy Kaw (tariama Holy kau – šventa karvė) yra vieno iš socialinės medijos guru Guy Kawasaki iniciatyva. Čia randu įvairias infogramas, socialinių tinklų naujienas, įdomius video, fotografų darbus ir daug įstabių dalykų, kuriais galima tiesiog gėrėtis arba užtenka tyliai pamąstyti.

Tikiuosi, laiku pamatysite šį įrašą ir paseksite gražiu pavyzdžiu jei ne šiemet, tai kitais metais 🙂

Rugpjūčio 31-ji – blogų (tinklaraščių) diena

Visos profesijos turi savo profesinę šventę, kuri paminima kartą metuose. Pavyzdžiui gaisrininkų profesinė šventė – šv Florijonas gegužės 4-ją; žurnalistų – spaudos atgavimo diena gegužės 7; medžiotojai šv Huberto dieną mini lapkričio 4-ją, rugsėjo 11-ji yra statybininkų profesinė šventė ir t.t. Tinklaraščio rašytojas nėra žurnalistas, jo darbas visai kitoks, todėl, galima drąsiai sakyti, kad tinklaraščio rašymas yra atskira profesija, kuri irgi nusipelno savo profesinės šventės. Pasaulyje blogų diena yra švenčiama rugpjūčio 31 dieną.

Jau 5 metai ji yra švenčiama įvairiausiais būdais, tačiau vienas iš gražiausių šios dienos paminėjimų yra aprašytas puslapyje blogday.org. Rugpjūčio 31 dieną, kiekvienas blogeris turėtų pristatyti savo skaitytojams kitus 5 blogerius iš kitos kultūrinės terpės, šalies, tematikos, rašymo stilistikos ir pan. Pageidautina, kad tai būtų nelabai žinomi blogeriai, kuriems toks paminėjimas gali būti labai svarbus.

Pagalvokite, kolegos, ar galėtumėte pristatyti 5 labai skirtingus blogus? Jei ne, tai dar turite laiko tokių paieškoti, prenumeruoti jų RSS, kad galėtumėte kažką paskaitę juos tinkamai pristatyti.

Įsirašau į kalendorių ir aš, kad paskutinę vasaros dieną kažkam suteikčiau džiaugsmo savo kukliu įvertinimu, nesvarbu, kad jį paskaitys tik 10 žmonių. Tų 10 tarpe vienas užsiprenumeruos RSS, o kažką gero radęs parekomenduos savo draugams, tie savo draugams, o tada… Nesiplėsiu, juk žinote, kad teoriškai drugelio sparnai gali sukelti uraganą pagal chaoso teoriją :).

Blog Day 2010