BlogIN

tinklaraštis apie viską, kas nauja ir įdomu

Tinklaraščiai

dienoraštisGrįžtam prie tinklaraščio ištakų – asmeninių dienoraščių. Nutariau parašyti savo asmeninį dienoraštį kaip senais laikais mokykloje. Tik yra problema – nenoriu, kad jis būtų viešas. Taip pat nenoriu naudotis visokiausiomis neaiškiomis tarnybomis, kurios greičiausiai bus nupirktos arba užsilenks per artimiausius 3 metus, o jei to neatsitiks, turėsiu bent jau susimokėti už Premium paslaugas.

Ką daryti? Kur geriausiai rašyti?

Panagrinėkime kelias populiariausias nemokamas blogofermas pagal keletą svarbių dienoraščiui kriterijų.

Teksto redagavimo ypatumai

Man svarbu, kad tekstą galėčiau redaguoti laisvai su kuo mažiau HTML kodų. Pasižiūrėjau, kaip visa tai yra išsprendę 5 rimčiausi tinklaraščių įrankiai.

Posterous.com Teksto redagavimo įrankių gana nedaug – teksto dydžiai, spalva, numeravimas ir atitraukimas, formatavimo nuėmimas, aišku, pajuodinimas, perbraukimas ir nuorodų įdėjimas. Mažoka…
Tumblr.com Tas pats kaip ir Posterous, tik dar mažiau teksto tvarkymo galimybių. Tiesa, prisideda paveikslėlio įterpimo ikonėlė.
Blogger.com Čia prisideda jau geresnių funkcijų tokių kaip ksirtingas šriftas, teksto spalvinis pabraukimas, atsiranda ikonėlė “įkelti video”, taip pat yra teksto lygiavimas (kairė, dešinė, centras), citata bei klaidų tikrinimas (yra ir lietuvių kalba)
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Be pagrindinių funkcijų yra ir pora labai naudingų dalykų – kopijavimas iš Wordo ir kitokio formatuoto teksto valymas, bet visa kita tas pats. Nėra šriftų pasirinkimų.
Livejournal.com Čia naudojamas FCK Editor apribotas WYSWYG redaktorius turi tik vieną funkciją, kurios neturi visi kiti išvardinti – lentelių įterpimą. Šriftų neturi, bet dar turi ir specialių LiveJournal programėlių – apklausą ir nuorodų patobilinimą.

Deja, visi labai panašūs todėl nedideliu skirtumu nugalėjo Blogger.com. Tam laimėjimui turėjo įtakos ir tekstų publikavimas naudojant Windows Live Writer programą, kuria galima tinklaraščius publikuoti ir neinant į patį blogo administravimą. Aišku, Posterous turi tą patį su Gmailu, o Tumblr – telefonu (bet tik anglų kalba).

Privatumo nustatymai

Dienoraštis yra visiškai privatus dalykas, kurį matys tik man artimiausi žmonės ir tai tik po kurio laiko, kai jiems leisiu paskaityti savo mintis. Viešas mintis pareikšiu kitame savo bloge, tad man net nereikalinga tokia funkcija, kai viena mintis vieša, o kita – tik man. Bent jau kol kas…

Posterous.com Puslapį paslėpti nuo pašalinių galima nustatant slaptažodį. Bėda ta, kad slaptažodžiai per keletą metų pasimiršta… Aišku, kiekvieną įrašą galima nustatyti kaip privatų, bet tai kainuos pora paspaudimų, nes ši funkcija ne tame pačiame lange.
Tumblr.com Puslapio įrašai galimi ir privatūs. Taip pat yra galimybė paslėpti nuo paieškos sistemų robotų, bei išmesti iš paties Tumblr katalogo.
Blogger.com Yra galimybė nustatyti, kas matys patį blogą – visi, žmonės, kuriuos pasirenkame arba tik autoriai. Taip pat galimybė nerodyti paieškos sistemoms ir neįtraukti į Blogger.com sąrašus (taip žmonės nepatenka ir atsitiktinai).
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Kiekvieną įrašą galima apsaugoti slaptažodžiu arba padaryti privatų. Puslapio nustatymuose yra punktas “Noriu bloginti privačiai ir turinį rodyti tik žmonėms, kuriuos pasirenku pats”.
Livejournal.com Galima kiekvienam postui nustatyti, kam jį rodyti – visiems, draugams ar tik sau. Tinklaraščio nustatymuose galima numatyti, kam bus matomi įrašai automatiškai, kad kiekvieną kartą nereikėtų pasirinkinėti iš meniu. Galimybės nustatyti įrašų apribojimus paieškos sistemoms ir pačiam LJ portalui.

Čia nugalėtojai galėtų būti Blogger ir WordPress nes LiveJournal nustatymuose nevartojamas žodis “blokuoti”, bet “apriboti”. Kas tie “apribojimai”? Paieškos sistemos mato, bet… nemato? Nerizikuojam…

Foto funkcionalumas

Dienoraštis be iliustracijų – nykus ir pilkas, dėl to būtina atkreipti dėmesį į foto funkcijas. Kadangi dienoraštį rašysiu ilgai, mane domina tik tos paslaugos, kurios nuotraukas talpina pas save, o ne nukreipia į visokius Flickr, Photobucket, Picasa ir t.t., kur joms vėl iš naujo tektų nustatinėti privatumo sąlygas.

Posterous.com Foto galima įkelti po viena ir kaip galeriją. Galerija žiūrisi gan neblogai. Jei kiekvieną nuotrauką norima iliustruoti pasakojimu ir pateikti paaiškinimą, kas nuotraukoje vaizduojama, deja, to padaryti negalima. Didelė nuotrauka atsidaro gražiai, neveda į naują puslapį. Apribojimų fotografijoms nėra. Galima įkelti iš karto kelias nuotraukas.
Tumblr.com Galima vieną nuotrauką įdėti kaip įrašą. Nuotrauka gali būti iki 10 MB. Deja, daugiau foto įdėti neina, nes į tekstinį įrašą nuotrauka turi būti dedama naudojant jos viešą URL adresą.
Blogger.com Nuotraukas įdėti be jokių apribojimų galima, tačiau keliant galima pasirinkti tik po vieną. Iš karto galima pasirinkti ir kitą, tada susidaro įkėlimo eilutė (queue) . Nuotrauka įdedama tam tikrų nustatytų dydžių, tad norint įvesti dydžius ranka yra sudėtinga, nes jau reikia knaisiotis po HTML kodą. Yra galimybė po kiekviena nuotrauka įdėti nuotraukos aprašymą (caption).
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Nuotraukos įkeliamos gražiai ir paprastai. Jas bet kada galima dar kartą panaudoti iš esančios galerijos. Apribojimai failų dydžiui – net 1 GB. Tiesa, iš viso nuotraukoms suteikiama tik 3 GB vietos, tad ilgalaikiam dienoraščiui tai komplikuoja visus reikalus, ypač jei noriu įdėti daugiau nuotraukų. Po nuotrauka nesunku parašyti aprašymą, lengva keisti jos dydį tiesiog patraukiant už kampelio. Nuotrauką paspaudus atsidaro kitas langas su originalu (ne visada reikalinga, bet galima nuorodą ir nuimti).
Livejournal.com Norint įkelti paveikslėlį, pirmiausiai reikia susirasti, kur tai daroma. Nėra kažkokių apribojimų, tačiau tas paveikslėlis patalpinamas kitoje LJ funkcijoje. Didinant nuotrauką, kažkur prapuola jos kokybė. Nėra galimybės parašyti pavadinimą po nuotrauka, nors galima nustatyti per kiek pikselių tekstas bus nutolęs nuo nuotraukos kraštų iš viršaus ir šonų. Nelabai patogus naudojimas.

Nė nemirktelėjęs rinkčiausi WordPress, bet tas 3 GB limitas mane nužudo, nes savo gyvenimo akimirkas aš fiksuoju ir noriu, kad jos išliktų, net jei mano kietasis diskas sudegtų su tonomis nuotraukų. Deja, kitas pasirinkimas yra Blogger, nors ir turi trūkumų nuotraukas redaguojant internetu (Live Writer programa turi labai gražių funkcijų nuotraukoms redaguoti).

Video funkcionalumas

Šiuolaikinis dienoraštis išnaudoja visas įmanomas audivizualines priemones, tad tikrai garantuoju, kad naudosiu daug video. Į Youtube šių vaizdelių kelti nenorėčiau, nes juose pavaizduotas tik aš, pusnuogė mano žmona Vilma (paplūdimyje) ir mūsų katytė Mieliukė, plaunanti liežuviu savo intymias katiniškas vieteles (užpakalį ir uodegą). Visuomenei šie video nėra nei juokingi, nei įdomūs, nei kaip nors kitaip reikšmingi, todėl man reikalinga tokia tarnyba, kuri be fotografijų galėtų laikyti ir video.

Posterous.com Video įkeliamas gražiai, bet yra numatytas dydžio apribojimas – 100 MB. Jei vaizdeliai bus per dideli, teks naudotis video converteriu (pvz. Any Video Converter) ir susimažinti. Nepatogumas, bet kaip už neribojamą video kiekį tokią auką galima paaukoti.
Tumblr.com Galima įdėti tik 1 video į 1 įrašą, taigi tai gali būti nepatogumas. Į paprastus tekstinius įrašus video įdėti galima nebent redaguojant HTML. Prie viso to prisideda ir apribojimai. Jei 100 MB nėra baisu, tai tik 5 minutės vaizdų per dieną jau yra labai negerai.
Blogger.com Galiu dėti kelis video į įrašą. Jų dydžio apribojimas – 100 MB. Gaila tik, kad video grotuvo dydį reikia reguliuoti rankiniu būdu (po HTML kodą). Yra dar viena blogybė – video kokybė nelabai kokia.
WordPress.com
(nemokama blogoferma)
Špygą taukuotą. Norint įkelti video, nurodoma naudotis VideoPress widgetu už kurį reikia susimokėti pinigus – apie 60 dolerių. Worpress FAIL!
Livejournal.com Deja, čia iš viso negalima įkelti video, tik įterpiamą mediją (embedable media) – Youtube, Vimeo, Metacafe ir kt trečių šalių kodus į ten esančius vaizdelius.

Šioje vietoje laimi Posterous, kuris pranašesnis už blogger.com tik įkelto video kokybe. Posterous naudoja ne savo video konvertavimo įrankį – Zencoder – sugeba padaryti tikrai neblogus video. Pavyzdys (paspauskite ant foto ir, atsidarę didesnę iliustraciją, pamatysite akivaizdžius skirtumus):

 

Atrodo, visas reikalingiausias funkcijas apžvelgiau. Nagrinėdamas viešus tinklaraščius dar atkreipčiau dėmesį į SEO reikalus, bet čia gi dienoriaštis, kurio pats nenoriu, kad atsirastų Google ar Bing paieškose, tad pavadinimus ir URI galiu rašyti kad ir kiniškai – svarbu, kad vidinės nuorodos suveiktų.

Dabar rimčiausias reikalas – išsirinkti tą vieną blogofermą, kuri man tarnaus keletą metų o gal dar daugiau.

…ir nugalėtojas yra… Blogger.com!!! …antra vieta atitenka …Posterous.com!

Blogger.com pliusų yra tikrai nemažai:

  • redaguojamas Template ir CSS (galima pasidaryti profesionaliai atrodantį dienoraštį;
  • galimybė įsidėti valdiklius (widgets) net iš trečių šalių tiekėjų, ne vien tik iGoogle;
  • nuolat atnaujinamas redaktorius ir funkcijos (nors ir retai);
  • galimybė pridėti kitus autorius (dienoraščiui tai nelabai aktualu);
  • galimybė publikuojant naudojantis Windows Live Writer programa;
  • priklauso ir yra palaikoma Google.

Ką gi, susikursiu ten dar vieną paskyrą, padarysiu ją visiškai nematomą ir parašysiu naujajame dienoraštyje, ką išgyvenu, kuo kvėpuoju ir ką norėčiau, kad apie mane žinotų artimieji po daugelio metų…

Tagged:

2 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Related Posts